Charakteristika z pohledu tradiční čínské medicíny:
-
teplota – neutrální
-
chuť – sladká a lehce hořká
-
tropismus – srdce, játra, plíce (podle některých pramenů má tropismus i k ledvinám)
Účinky podle tradiční čínské medicíny:
-
doplňuje Qi a vyživuje krev
-
uklidňuje ducha
-
transformuje hleny a zastavuje kašel
-
utišuje dušnost
-
posiluje esenci ledvin
Reishi podle tradiční čínské medicíny výrazně doplňuje Qi a krev. Užívá se proto u stavů vyčerpanosti a únavy, a to jak fyzické, tak psychické, u oslabeného trávení, nadýmání, kašovité stolice, nechutenství… Vhodná je u poporodních únav a dalších poporodních problémů, jako je padání či horší kvalita vlasů. Pro své doplňující vlastnosti se užívá u pacientů oslabených dlouhodobou, chronickou nemocí.
Díky svému tropismu k srdci dokáže i doplňovat krev srdce a tím uklidňovat ducha Shen, který řídí psychiku a emoce celého těla. Reishi je tedy vhodné použít u stavů, jako je nespavost, bušení srdce, psychická únava, mentální neukotvenost, nesoustředěnost, duševní neklid, bledost, závratě… V dílech klasiků se zmiňuje její vlastnost posilovat paměť a hlavně prodlužovat věk a stávat se nesmrtelným.
Reishi má vztah i k plicím. Dokáže transformovat hleny, čímž zastavuje kašel a dušnost.
Vhodná je zejména u hlenů chladného typu. Při léčbě astmatu se často používá spolu s Cordycepsem.
O Reishi
Reishi je jedním z nejceněnějších léčiv tradiční čínské medicíny. V překladu znamená„božská houba nesmrtelnosti“. Její léčebné účinky se využívají již více jak 4.000 let. Je zmiňována i v základním díle čínské medicíny ve Vnitřním kánonu Žlutého císaře. Ve starých dobách byli lidé ochotni cestovat do velmi vzdálených míst, aby ji získali a mohli využít její silný léčivý potenciál. Byla vyhledávána králi a opěvována básníky. V přírodě se vyskytují různé druhy Reishi, z nichž terapeuticky nejcennější je ta, která má červenou barvu. Je velmi vzácná. Parazituje především na odumřelých větvích listnatých stromů.
Pro její schopnost regenerovat funkce organismu a aktivizovat ho je užívána ruskými kosmonauty, stejně tak šerpy ve vysokých nadmořských výškách Himalájí.
Pro její vysoký obsah polysacharidů, triterpenoidů a fytosterolů se užívá jako silný imunostimulant. V současnosti se užívá k prevenci a léčbě nádorových onemocnění.
Podle tradiční čínské medicíny a soudobých výzkumů působí Reishi příznivě u stavů jako je:
-
alergie – Reishi má silné protizánětlivé a imunomodulační účinky, užívá se proto u alergií, chronických zánětů, alergického astmatu, alergických projevech na kůži. Díky funkci transformace hlenů zastavuje kašel a zmírňuje dušnost.
-
nádorová onemocnění – Reishi má dlouhou historii v prevenci a terapii nádorových onemocnění
-
oslabená imunita - díky vysokému obsahu polysacharidů a triterpenoidů má Reishi silné imunostimulační účinky
-
problémy srdce a cévního systému – Reishi pozitivně působí na široké spektrum kardiovaskulárních problémů. Dokáže snižovat hladinu tuků v krvi, snižovat krevní tlak. Snižuje srážlivost krve. Tato její vlastnost snižují riziko infarktu či mozkové příhody.
-
cholesterol – dokáže snižovat hladinu „špatného“ LDL cholesterolu a zvyšovat hladinu „dobrého“ HDL cholesterolu
-
jaterní onemocnění – Reishi má hepatoprotektivní účinky, pomáhá regenerovat jaterní buňky
-
detoxikační účinky – pomáhá očistit organismus od toxických látek a těžkých kovů
-
nadváha – Reishi podporuje metabolismus a napomáhá redukci váhy
-
nespavost a úzkosti – má příznivé účinky u problémů s nespavostí a dokáže uklidnit ducha a mysl
-
revmatoidní artritida – pro svoji kombinaci imunomodulačních a protizánětlivých účinků má potenciál příznivě působit u autoimunitních onemocnění, jako je třeba revmatoidní artritida
-
únavy – působí příznivě u únav různé etiologie, podle tradiční čínské medicíny výrazně doplňuje Qi a krev
-
anti-aging – Reishi má výrazné anti-aging účinky. Působí jako silný anti-oxidant. Díky velkému zastoupení triterpenoidů působí proti kornatění cév, snižuje krevní cukr a tlak. Tradičně se užívala jako „houba nesmrtelnosti“.