Máte nějaké dotazy?

Vaše dotazy rádi zodpovíme též na následujících kontaktech.

Telefon577 102 759
Mobil777 124 706
ICQ132 524 261

Podle výrobců

Novinky do emailu
Nechte si posílat novinky do emailu?
Rhodiola rosea, drcený kořen sušený (Radix rhodiolae)


Rhodiola rosea, drcený kořen sušený (Radix rhodiolae)


258,00 Kč s DPH

Množství:

Skladem

Více informací

Tonizující účinky této rostliny jsou známy na Altaji již více než 400 let. Pro místní obyvatelstvo byla prostředkem zvyšujícím pracovní schopnost i léčícím některé nemoci. Má pozitivní vliv na astenické stavy po infekčních nemocích, intoxikacích, fyzických a duševních traumatech. Dále se uvádí její protihorečnatý účinek, léčení žaludečních a některých gynekologických chorob. Má výborný vliv na kognitivní vlastnosti - zlepšuje paměť (dle některých zdrojů údajně více než ženšen), potlačuje únavu, stimuluje přirozenou hormonální aktivitu, zvyšuje imunitní odezvu organismu a má i detoxikační účinky. Při stavech vyčerpání a nespavosti z nervozity přípravek z rodioly upraví spánek, chuť k jídlu a navodí i psychické uklidnění. U mužů působí jako afrodiziakum. Aktivuje funkci štítné žlázy, zlepšuje sluch, ale také zvyšuje krevní tlak. V Rusku a některých dalších zemích jsou k dispozici nejen léčivé extrakty, ale také tonizující nealkoholické nápoje.

Od pradávna se rozchodnice užívá pro zvýšení fyzických a psychických sil. Mezi obsahové látky patří flavonoidy, cinnamylalkohol a jeho glykosidy (rosin, rosavin, rosarin), jednoduché fenolické látky (p-tyrosol, rhodiolosid), monoterpeny (rosiridol, rosiridin).
 


Přestože rozchodnice růžová neobsahuje kofein, její schopnost stimulace je až o 60 % vyšší než u přípravků na bázi kofeinu. Svým jedinečným působením rostlinka skvěle konkuruje i takovým bylinným adaptogenům jako je např. ženšen. Mezi hlavní účinky patří centrální stimulační účinek, zvyšuje bdělost, zlepšuje paměť, zvyšuje hladinu dopaminu, zvyšuje imunitní reakci organismu a normalizaci hladiny glukózy v krvi. Působí blahodárně na žaludeční sliznici a pomáhá chránit srdce.
 

 

Extrakty z kořenů rozchodnice růžové se používají pro

 • Zvýšení fyzické energie, vitality, obranyschopnosti, síly a mentální kapacity
 • Jako adaptogenní prostředek, který adaptuje organizmus vůči fyzikálním a chemickým stresorovým faktorům a vlivům znečištěného životního prostředí.
 • Jsou také používány ke zvýšení sexuální aktivity,
 • Ke snížení depresí a úzkosti
 • Při onemocnění oběhového systému, jako jsou arytmie a zvýšená hladina krevních tuků.
 • Extrakt z kořenů působí u na srdce antiarytmicky a chrání srdce při ischemii.
 • Působí také antimutagenně (může snížit nebezpečí vývoje zhoubného bujení).
 • Bylo zjištěno, že v určité míře chrání jaterní tkáň před poškozením některými jedy.
 • Rhodiola nalezla použití také jako pomocný prostředek při léčbě rakoviny, tuberkulózy a diabetu.
 • Působí preventivně proti nachlazení a chřipce
 • Brání poškození jaterní tkáně a zpomalují stárnutí.
 • Zlepšují také sluch, „posilují“ nervový systém
 • Zvyšují imunitu a zrychlují regeneraci organizmu po zátěži.

 

V současné době nalézá tento extrakt stále větší použití ve sportu: jsou součástí přípravků pro sportovní výživu určenou zejména pro vytrvalostní sporty (cyklistika, běh), ale uplatnily se také u silových sportů (vzpírání).

U Rozchodnice byly prokázány adaptogenní účinky, tonizující efekt, příznivý vliv na hladinu cukru v krvi, dokáže ochránit před infekcí a snížit edém po ní. Stimuluje CNS u nemocných s neurastenií, neurózou a depresí, zlepšuje vnímání, paměť, odstraňuje podrážděnost a nepříjemné pocity v srdeční oblasti u pacientů v rekonvalescenci po chirurgických zákrocích. Jako pomocný prostředek při léčbě Parkinsonovy choroby, infekčních nemocí jater, lehkých forem cukrovky a pohlavní impotence psychického původu.

 

V současnosti lze říci, že neexistují žádné údaje o tom, že by po podání extraktů z rozchodnice růžové byly pozorovány nežádoucí vedlejší reakce, případně že by docházely k interakcím s jinými léčivými rostlinami, potravními doplňky, léky, nebo potravou. Obsahové látky rozchodnice neovlivňují výsledky laboratorních testů, ani nedochází k interakcím s projevy chorob nebo chorobných příznaků.

 

Upozornění: Z důvodu možnosti vzniku dočasné tolerance není vhodné dlouhodobé užívání a nadměrné dávkování. Rhodiola není vhodná pro těhotné a kojící ženy.

 

Příprava: Protože vařením se ničí účinné látky, je lépe připravovat nálev z práškovaného oddenku za studena, případně používat extrakt v 50% alkoholu (50g sušeného kořene na 1 litr 50% alkoholu, macerovat 14 dní), nebo požívat přímo práškovaný oddenek.

 

Dávkování: Dávkování je značně individuální, proto je potřeba vypozorovat optimální dávku dle síly účinku. Obecně se udává 20 - 30 kapek tinktury 2 x denně (ráno a v poledne) dle výše uvedené koncentrace po dobu 1 měsíce. Poté na 2 - 3 měsíce užívání přerušit.

 

Rozchodnice růžová (Rhodiola rosea) roste ve vyšších polohách na Dálném východě, v Karpatech, ale také v horách západní, střední i jižní Evropy, v Malé Asii a v Mongolsku. Rhodiola rosea má tlusté a masité oddenky zlatavé barvy (odtud i název “zlatý kořen”), které mohou dosáhnout hmotnosti až 0,9 kg. Rostlina vytváří několik krátkých nevětvených lodyh, vyrůstajících z chudé listové růžice. Střídavé a přisedlé listy jsou vejčité až kopinaté, sivozelené barvy, dužnaté, celokrajné nebo s několika zuby v horní části čepele. Květenství je mnohočetný chocholík složený ze čtyřčetných květů. Koruna u samčích je žlutavá až hnědočervená, u samičích je zakrnělá. Plod je měchýřek asi 5 mm dlouhý, červenavé nebo zelenavé barvy s množstvím drobných hnědých semen.

Rozchodnice růžová je vytrvalá horská rostlina, ale dá se dobře pěstovat i na jiném území. Druhové jméno "roseum" je odvozeno od příjemné vůně květu růže, kterou kořen vydává po rozemnutí. U nás je rozchodnice růžová vzácnou a tudíž chráněnou rostlinou. Je jediným adaptogenem, který u nás roste volně.

 

Tato bylina je známa také pod názvy růžový nebo zlatý kořen.

 

Složení: sušený kořen rozchodnice růžové (Radix rhodiolae)

Ve stejné kategorii

Zákaznící, kterým se líbila tato položka, zakoupili také:

Komentáře

Zatím nebyl přidán žádný komentář. Můžete být první... Přispívat mohou pouze registrovaní uživatelé.
Newsletter
Prirodnipomoc.cz © 2010 - 2013 | Powered by Prestashop. Developed by Hucot.com
Akceptujeme