Zlepšuje adaptaci na stres a slabosti různého původu. Působí mírně anabolicky na nárůst svalové hmoty bez vedlejších nežádoucích účinků typických u hormonů. Snižuje hladinu cukru a cholesterolu v krvi. Pomáhá vyplavovat toxiny z těla, včetně alkoholu. Zmírňuje některé zvlášť reaktivní deprese a uvolněním endorfinů zvyšuje optimismus. Působí i jako afodisiakum proti impotenci vyvolané psychicky. Povzbuzuje chuť k jídlu. Dobře se uplatňuje při vytrvalostních a zátěžových sportech.
Lidová medicína využívá tuto rostlinu jako tonizující a adaptogenní prostředek při astenii, vyčerpanosti organizmu, v rekonvalescenci po operacích nebo intoxikacích. Harmonizuje především funkci jater, žaludku, sleziny, tlustého střeva a osrdečníku. Díky tomu si tělo všechny případné disharmonie upravuje přirozenou cestou.
Podle výzkumů z posledních let má MARAL - Leuzea saflorová účinek blízký účinku ženšenu. Zvyšuje fyzickou i psychickou odolnost a odstraňuje únavu.
Posiluje pohlavní orgány a prohlubuje milostný prožitek - afrodiziakum.
Účinky:
-
zlepšuje adaptaci na stres a slabosti různého původu - adaptogen
-
posiluje obranyschopnost organismu (imunitu) - imunostimulant
-
silného povzbuzujícího účinku "maralího kořene" se používá při doléčování nemocí jako jsou rakovina, nádorová onemocnění, syndrom chronické únavy, mononukleóza či borelióza
-
působí tonizačně, má pozitivní vliv na centrální nervovou soustavu, např. schopnost zlepšovat paměť, učení, koncentraci
-
působí mírně anabolicky na nárůst svalové hmoty
-
má výrazně afrodisiakální účinky, pomáhá při pohlavní impotenci neorganického původu, příznivě stimuluje funkci pohlavních žláz
-
doporučuje se pití čaje i při neplodnosti (oba partneři)
-
snižuje hladinu cukru - diabetes - a cholesterolu v krvi
-
příznivě ovlivňuje regeneraci jaterní tkáně
-
zlepšuje zásobování mozku kyslíkem
-
výrazně zvyšuje adaptabilitu organismu, tj. snižuje únavu a zvyšuje fyzickou i duševní odolnost
-
velmi dobře působí při astenii, depresích a nadměrné dráždivosti
-
pomáhá při bolestech hlavy, migrénách
-
mírně zvyšuje krevní tlak
-
odstraňuje nechutenství a podporuje trávení
-
rychle se vstřebává a navrací tělu svěžest a vitalitu
Použití: Odvar, nálev - pít ráno nebo během dne. Z kořenů se též dělá lihový extrakt. 50 gramů sušeného kořene do 1 lt 50% alkoholu. Za 10 dní se slije a 2 x 3 krát denně po 30 kapkách na lačno používá.
Proč se leuzea nazývá "maralí kořen"?
Název získala díky prvním ruským osadníkům na Altaji. Ti zjistili, že na podzim jeleni marali vykopávají kopýtky kořeny této rostliny a s chutí je požíraj. Ty jim umožňují přežít krutou sibiřskou zimu a zajišťují do určité míry jejich dobrou reprodukci. Lidé se z těchto poznatků poučili a začali tento "bodlák" užívat i v lidové medicíně jako vhodný prostředek při úbytku sil. Traduje se, že pomáhá od 14 chorob a omlazuje, Tatarům navíc slouží jako afrodiziakum. Je tedy pochopitelné, že tyto účinky nezůstávaly bez povšimnutí a extrakty z této rostliny se začaly používat v léčení.
Další názvy pro tuto bylinu: leuzea rapontika, leuzea šustivá, maralí kořen, maralový kořen, parcha světlicová, rapontika nebo saflor.