Jedná se o přípravek z legendární čagy. Čaga (Rezavec šikmý - (Inonotus obliquus) je druh choroše – houby, rostoucí hlavně na břízách, zejména v Rusku na Sibiři. Houba je na povrchu černá, na řezu má hnědavé zabarvení. Plodnice dorůstá velikosti od 30 do 50 cm, váží až 3 kg a roste až 10 let. Vyživuje se šťávami hostitele. Sbírá se na podzim a na jaře, kdy má největší koncentraci účinných látek. Choroš Čaga se vyskytuje na jilmu, jeřabině, jasanu, ale podle zkušeností má nejvyšší léčivé účinky právě Čaga rostoucí na břízách.
Použití
-
výtečný podpůrný prostředek při vředové chorobě žaludku a dvanáctníku
-
při všech zánětech trávicího ústrojí
-
při chronické gastritidě
-
při polypóze žaludku a střev
-
při psoriáze, exémech a jiných kožních problémech
-
pozitivně působí na centrální nervový systém
-
uklidňuje nervový systém při nespavosti
-
pozitivně působí na látkovou výměnu
-
zvyšuje odolnost organizmu vůči infekčním chorobám
-
při zánětlivých procesech a nádorech hrtanu ve formě inhalací
-
symptomatický prostředek při nádorech s různou lokalizací
-
při onemocnění jater a sleziny
-
ve stomatologii při onemocnění paradentózou
Obsahové a účinné látky: dvojsytné alkoholy ze skupiny triterpenů jako betulin, inoitodiol a obliquol, dále polysacharidy, steroidy, chromogeny, puriny, kyselina čagová, která je struktrálně podobná některým huminovým kyselinám, buničina, sloučeniny křemíku, železa, hliníku, vápníku, hořčíku, zinku, mědi, manganu a draslíku. Befungin rovněž obsahuje melanin, který podle současných výzkumů výrazně tlumí a brzdí rozvoj patologických procesů způsobených volnými radikály. Stabilizuje buněčné membrány, čímž působí protialergicky a protizánětlivě. Dále účinkuje jako silný imunomodulátor. Befungin má navíc rovněž výrazné specifické antimykotické a antivirové účinky.
Befungin má poměrně silné kancerostatické působení, přičemž výrazné léčebné účinky má zejména v terapii neoplasií (novotvarů) zažívacího traktu. Je také velmi účinný při léčbě chronického zánětu žaludku, žaludečních vředů, onemocnění dvanácterníku, jater a sleziny. Befungin se s výhodou používá u onemocnění lymfatického řečiště a rozmanitých poruch cirkulace lymfy. Vzhledem ke spojitosti mezi zažíváním a kožními problémy působí jako osvědčený podpůrný prostředek při léčbě psoriázy, ekzémů, erytrodermie aj. kožních nemocech, neboť zlepšuje metabolismus na buněčné úrovni a tím zvyšuje odolnost organizmu. zlepšuje fungování nervového systému, lidově řečeno „posiluje nervy a mozek". Účinek Befunginu je komplexní a není tudíž nutné ji kombinovat s jinými bylinami.
Na příznivém působení Befunginu má hlavní podíl melanin, který má podobnou molekulární strukturu jako přirozený melanin člověka a má proto možnost bez překážek proniknout do struktury buňky a mít tak blahodárný vliv. Nejlepšího efektu bývá dosaženo v počátečních stadiích onkologických onemocnění. V pokročilejších stadiích může zastavit další růst novotvaru, mírnit bolest a zlepšit celkový stav nemocného. Při aplikaci Befunginu je velmi vhodné a žádoucí omezit příjem masitých a tučných potravin, konzerv, uzenin.
Zkušenosti ruského léčitelství mnoha staletí daly impuls k vědeckému zkoumání Čagy při léčbě novotvarů. Rozsáhlý základní i aplikovaný farmakologický výzkum Čagy, prováděný na různých pracovištích Ruska - od třicátých let 20. století až po současnost - prokázal dávnou zkušenost lidové medicíny. Bylo prokázáno, že extrakt z Čagy je skutečně účinným terapeutikem a byl proto zaveden do oficiální ruské medicínské praxe pod názvem Befungin.
Tato houba je vskutku legendární. Už od pradávna se v Rusku Čaga používala jako vyhlášený léčivý prostředek. Čagou se léčil sám slavný kníže Vladimír Monomach, který trpěl rakovinou rtů. Jako účinný protirakovinný lék je Čaga a výtažek z čagy zaveden do oficiálního ruského lékopisu už v roce 1858.
Užívání: 3x denně 1 polévková lžíce roztoku, připraveného ze tří čajových lžiček koncentrátu, zamíchaných do 150 ml vody. Užívat po dobu 3 - 5 měsíců, při opakování kúry přestávka 7 - 10 dnů. Užívat 30 minut před jídlem. Usazení sedimentu je přípustné, před použitím lahvičku protřepejte.
U lehčích zánětlivých onemocnění se Befungin užívá zpravidla jen několik dnů. Při pomocné terapii těžších zánětlivých onemocnění, imunodeficitních stavů a neoplasií tkání („rakoviny") a hemoblastóz („rakoviny krve") je třeba dlouhodobého užívání, v některých případech 3 - 6 měsíců nebo i déle. Po třech měsících aplikace Befunginu se doporučuje zařadit 7-14 denní přestávku. V prodeji máme houbu Čaga i jako extrakt v kapslích zde.
Přípravku byl Ministerstvem zdravotnictví ČR udělen HEM-350-11.4.03-10443
Popis: Tekutina tmavě hnědé barvy, hořké chuti, velmi husté konzistence.
Složení: Koncentrovaný extrakt houby zvané Čaga - Rezavce šikmého (Inonotus Obliquus), stabilizovaný v 8,5% lihu.
Balení: 100 ml